SONDA
Jaki środek lokomocji preferujesz podczas
data utworzenia sondy:
2013-02-08 08:41:15
Szlak Goraj Czarnków

SZLAK PIESZY CZARNKÓW – GORAJ

 

TRASA: Czarnków – Goraj

 

DŁUGOŚĆ: 9 km

 

0,0

Czarnków (skrzyżowanie ul. Rybaki i ul. Tadeusza Kościuszki – ul. Tadeusza Kościuszki – Rondo Jana Pawła II – ul. Tadeusza Kościuszki - ul. Parkowa – Skocznia pod Grzybkiem)

0,0

9,0

Goraj

9,0

 

OZNAKOWANIE: niebieskie, PTTK

 

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA: Szlak, choć stosunkowo niedługi, zaskakuje swym górskim charakterem i sprawia, że ci, którzy dotąd uważali Wielkopolskę za krainę płaską i nudną, mogą się bardzo zdziwić. Trasa szlaku wiedzie z Placu Wolności w Czarnkowie, znajdującego się na ok. 40 m n.p.m. i cztery razy wspina się na wysokość blisko 100 m n.p.m., aby, ostatecznie, zakończyć się na szczycie wysokiego grzbietu, zwieńczonego zabudowaniami zamku Hochbergów –miejscu o niepowtarzalnym klimacie. Aby wrócić do punktu wyjścia, najlepiej wracać np. szlakiem pieszym zielonym (podobnej do niebieskiego długości) albo, będąc przy szkole leśnej, zejść w dół do przystanku PKS, skręcić w prawo i zejść do Pianówki, skąd, po kolejnym skręcie w prawo, szosą nr 181, wrócić do Czarnkowa. Autobusy PKS jeżdżą tak rzadko, że raczej nie ma co liczyć na ten rodzaj ułatwienia powrotu. W tym przypadku kilometraż wycieczki wyniesie całkowicie akceptowalne 16 km.

 

UWAGI DODATKOWE: szlak, nawet w dni słoneczne i suche, bywa wilgotny i grząski! Warto pamiętać o dobrym, nieprzemakalnym obuwiu, trzymającym nogę w kostce (ważne przy zejściu) i środkowi przeciwko meszkom/komarom. Osobom starszym przydadzą się kije do nordic walking.

W przypadku chęci pokonania szlaku rowerem – nadaje się on tylko i wyłącznie dla rowerów górskich, pokonanie go w całości w siodełku będzie wymagało umiejętności, typowych dla zawodów cross country bądź maratonów mtb, ale nie jest niemożliwe i, przy odpowiedniej dawce doświadczenia, może stanowić sporą frajdę dla lubiących rowerowe wyzwania.

Wyżywienie i picie we własnym zakresie – w praktyce na szlaku, poza terenem Czarnkowa, nie napotkamy żadnych sklepów.

 

CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU:

 

SZWAJCARIA CZARNKOWSKA - zaledwie kilkukilometrowy odcinek krawędzi wysoczyzny morenowej, górujący nad płaską jak stół, rozległą doliną Noteci, zwany jest „Szwajcarią Czarnkowską” i stanowi nie lada atrakcję dla turystów, przyzwyczajonych do zazwyczaj równinnych krajobrazów Wielkopolski. Okolice Czarnkowa, leżące na granicy Pojezierza Chodzieskiego i Kotliny Gorzowskiej, urodą przyrównywane do Beskidów, w szczególności zaś do Bieszczad. Różnice wysokości, sięgające 80 metrów, nie tylko pozwoliły na budowę skoczni narciarskiej „Pod Grzybkiem” w Czarnkowie (obecnie nieczynna, ale jest stałym elementem trasy lokalnych zawodów MTB), ale także zaowocowały powstaniem wielu ciekawych punktów widokowych, na przykład tym na Górze Krzyżowej w samym Czarnkowie, spod wspomnianego już wcześniej „Grzybka”, czyli ze szczytu skoczni lub z wielu innych miejsc w okolicy.

 

CZARNKÓW – stolica tzw. ‘Szwajcarii Czarnkowskiej’, krainy na pograniczu płaskiej jak stół doliny Noteci i wysokich wzgórz morenowych. Miasto chwali się ponad 800-letnią historią, której początki sięgają neolitu. W średniowieczu krzyżowały się tu dwa ważne szlaki handlowe: z Poznania na Pomorze i z Ujścia do Frankfurtu. Pierwotnie miejsce ważnej przeprawy przez Noteć, następnie osada targowa, w XIII w. Czarnków został przekazany przez Władysława Łokietka rodowi Nałęczów (od nazwy Czarnkowa zresztą pochodzi ich późniejsze nazwisko – Czarnkowscy).

Plac Wolności to dawny rynek. Od północy zamyka go eklektyczny ratusz z poł. XIX w, od zachodniej – kościół pw. św. Marii Magdaleny. Pierwsza budowla, powstała w XII w., została zastąpiona kolejną, z 2 poł. XVI w., którą możemy podziwiać do dziś. Obecnie, po pożarze i dwóch przebudowach, jest to orientowany budynek jednonawowy z dwiema kaplicami bocznymi i dominująca wieżą, zwieńczoną wysokim, ostrosłupowym dachem. Wyposażenie barokowo-rokokowe z XVII-XIX w. Warto zwrócić szczególną uwagę na piękne, XII-wieczne kraty, zamykające kaplice, ozdobione herbem rodu Czarnkowskich – Nałęcz oraz na trumnę Adama Sędziwoja Czarnkowskiego.

Przy ul. Rybaki – neogotycki budynek z 1910 r., obecnie siedziba Starostwa Powiatowego oraz Gminy Czarnków. Nieco dalej, w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się pierwszy gród – zabudowania browaru, wytwarzającego słynne na cały kraj piwo „Noteckie”.

Z Placu Wolności w kierunku południowo-wschodnim widać punkt widokowy, oddalony o kilka minut marszu. Z niego rozciąga się piękna panorama miasta i okolic. Podobną możemy podziwiać spod „Grzybka”, stanowiącego najwyższy punkt 50-metrowej skoczni narciarskiej.

Co roku w sierpniu Czarnkowski Dom Kultury organizuje ‘Dzień Spieczonego Bliźniaka’, na którym pojawiają się bliźnięta nie tylko z całego kraju, ale także z zagranicy.

 

GORAJ – zamek w stylu neorenesansowym, zbudowany przez Wilhelma Bolko Emanuela von Hochberga w latach 1910/1911. Pierwotnie pełnił funkcję centrum ośrodka łowieckiego, nastawionego na hodowlę jeleni. W przyszłości miał być siedzibą bocznej linii rodu Hochbergów. Niespodziewana śmierć hrabiego, a następnie wybuch  II wojny światowej zniweczyły te plany. Obecnie zamek pełni funkcję internatu Zespołu Szkół Leśnych, który wykorzystuje także pozostałe zabudowania gospodarcze kompleksu: m. in. masztalernię, garaż oraz dom ogrodnika. Całość otoczona jest urokliwym parkiem leśnym z licznymi cennymi okazami starych drzew. Niebieski szlak pieszy, kilka chwil przed dotarciem do zamku, prowadzi koło miejsca pochówku hrabiego von Hochberg.

* Nick:
Email:
* Treść komentarza:
Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
strzalka
strzalka

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

Zadanie finansowane ze środków Unii Europejskich

w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Przygotowanie treści: partnerzy projektu Notecki Szlak Turystyczny

Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi