SONDA
Jaki środek lokomocji preferujesz podczas
data utworzenia sondy:
2013-02-08 08:41:15
Szlak Sześciu Jezior

PRZEBIEG: Krzyż Wielkopolski – Leśnictwo Dębina – Leśnictwo Zacisze – Żelichowo – Kuźnica Żelichowska – Łokacz Mały – Krzyż Wielkopolski

 

DŁUGOŚĆ: 40 km

 

.0,0       Krzyż Wlkp.    0,0
8,8    Leśnictwo Dębina    8,8
6,0  Leśnictwo Zacisze    14,8
7,5 Żelichowo    22,3
2,5 Kuźnica Żelichowska 24,8
13,1 Łokacz Mały

37,9

2,1 Krzyż Wlkp. 40 

 

OZNAKOWANIE: zielone, PTTK

 

NAWIERZCHNIA: 15% drogi asfaltowe, 85% nieutwardzone drogi leśne.

 

OPIS: Szlak terenowy o charakterze leśnym. Świetny pomysł na upalne dni. Zachodni odcinek prowadzi wzdłuż malowniczej rzeki Drawy, popularnej wśród kajakarzy. Jest to także najkrótsza droga z Krzyża do Puszczy Drawskiej. Minimum zabytków, maksimum przyrody. Uwaga: zwłaszcza w okresach susz na szlaku mocno piaszczyste odcinki, polecany rower z przerzutkami i oponami o terenowym bieżniku.

 

CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU:

 

KRZYŻ WIELKOPOLSKI – ważny węzeł kolejowy na trasie Szczecin – Poznań i Berlin – Bydgoszcz. Świetne miejsce wypadowe zarówno do Puszczy Noteckiej, jak i Puszczy Drawskiej. Z nielicznych zabytków pozostały: neoromański, jednonawowy kościół św. Antoniego, budynek poczty z pocz. XX w. w stylu pałacu miejskiego oraz dworzec kolejowy.

 

RZ. SCZUCZNA – pozostałości młyna tartacznego

 

STARE ZACISZE – ruiny zabudowań majątku Zacisze (in. Leśna Cisza), założonego w 1830 r. przez filozofa, pacyfistę i miłośnika przyrody, Hansa Paasche, zamordowanego w 1920 r. przez niemieckich nacjonalistów. Ciekawa, klimatyczna ścieżka historyczno-przyrodnicza.

 

ŻELICHOWO – najstarsza miejscowość w gminie Krzyż, wieś o średniowiecznym rodowodzie. Nazwa pochodzi od huty wytapiającej żelazo z rudy tzw. darniowej czyli pochodzącej z torfowisk i innych terenów podmokłych. Do dziś zachowały się domy z poł. XVIII w., dwa poniemieckie cmentarze oraz miejsce pochówku młynarzy (do poł. lat 70. XX w. na tut. rzece Człopicy (Człapi) pracował młyn wodny). Kościół pw. Narodzenia NMP pochodzi z okresu międzywojennego. Ciekawostką jest tutejsza hodowla muflonów.

 

KUŹNICA ŻELICHOWSKA – wieś o podobnym pochodzeniu nazwy do Żelichowa, położona nad rzeką Człopicą (Człapią). Jej rodowód może być jednak jeszcze starszy, o czym świadczy tutejsze znalezisko – monety rzymskie. Warto zobaczyć nieczynny młyn oraz kościół pw. Serca Jezusowego z 2 poł. XIX w. Nieopodal wsi sosna o ciekawej formie, zwana „Jeleń”.

 

L. RZECIN – wspaniale wyposażona ścieżka edukacyjna dla dzieci oraz spore, zadaszone miejsce na ognisko.

 

ŁOKACZ MAŁY – dawna osada olęderska, założona przez Jana Kazimierza Sapiehę na pocz. XVIII w. Największą atrakcją jest tut.  rynnowe jezioro Królewskie (Łokacz) z ośrodkiem rekreacyjnym „Bajka” (plaża) i stadionem piłkarskim. W czasach panowania niemieckiego jezioro nosiło nazwę „Cesarskie” na cześć Wilhelma II.

 

* Nick:
Email:
* Treść komentarza:
Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
strzalka
strzalka

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

Zadanie finansowane ze środków Unii Europejskich

w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Przygotowanie treści: partnerzy projektu Notecki Szlak Turystyczny

Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi