SONDA
Jaki środek lokomocji preferujesz podczas
data utworzenia sondy:
2013-02-08 08:41:15
Transwielkopolska Trasa Rowerowa

TRANSWIELKOPOLSKA TRASA ROWEROWA – ODCINEK PÓŁNOCNY

 

PRZEBIEG: Lubasz – Goraj – Goraj Zamek – Dębe – Czarnków – Kuźnica Czarnkowska – Radolinek – Radolin – Teresin – Trzcianka – Kochanówka – Łomnica - Kępa

 

DŁUGOŚĆ: 46 km

 

0,0

Lubasz

0,0

2,8

Goraj

2,8

2,0

Goraj Zamek

4,8

4,0

Dębe

8,8

4,6

Czarnków

13,4

5,7

Kuźnica Czarnkowska

19,1

4,4

Radolinek

23,5

3,5

Radolin

27,0

2,5

Teresin

29,5

5,3

Trzcianka

34,8

3,4

Kochanówka

38,2

6,1

Łomnica

44,3

1,7

Kępa

46,0

 

OZNAKOWANIE: zielone, PTTK

 

NAWIERZCHNIA: 85% - drogi asfaltowe, 15% - drogi gruntowe

 

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA: jeden ze szlaków, należących do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych, prowadzący z Poznania do Piły i Okonka. Przeważnie asfaltowy, świetnie nadaje się dla rowerów trekkingowych. Na trasie duże atrakcje: sanktuarium maryjne w Lubaszu, fragment wielkopolskich gór w okolicy Goraja, słynne piwo (tylko PO rajdzie!) w Czarnkowie, klimatyczna dolina Noteci między Radolinkiem i Radolinem, wspaniałe jeziora dookoła Trzcianki i rozległe widoki pomiędzy Łomnicą i Kępą: cóż więcej trzeba turyście na dwóch kółkach? Może tylko jednego: ładnej pogody!

 

CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU:

 

LUBASZ – wg historyków Lubasz był wymieniony pod nazwą ‘Limioseleion’ już na mapie geografa greckiego Klaudiusza Ptolemeusza z II w. n. e. Na tzw. Krasnej Górze wznosi się okazały, późnobarokowy kościół Narodzenia NMP, zbudowany w latach 1750-1761 z dwoma kaplicami i dwoma wieżami. Wewnątrz – wyposażenie rokokowe, w tym polichromie Wacława Taranczewskiego z lat 1937 – 38. W ołtarzu głównym cel pielgrzymek: cudowny obraz MB Śnieżnej z pocz. XVII w. Nieopodal świątyni – plebania z pocz. XIX w. oraz neogotycka dzwonnica z 1856 r. Krasna Góra stanowi doskonały punkt widokowy na panoramę tzw. Ozu Lubaskiego. Na tyłach kościoła – zespół pałacowo – parkowy z poł. XVIII w. Nad pobliskim jez. Dużym znajduje się ośrodek wczasowy ‘Limosinus’ z kąpieliskiem.

 

GORAJ – zamek w stylu neorenesansowym, zbudowany przez Wilhelma Bolko Emanuela von Hochberga w latach 1910/1911. Pierwotnie pełnił funkcję centrum ośrodka łowieckiego, nastawionego na hodowlę jeleni. W przyszłości miał być siedzibą bocznej linii rodu Hochbergów. Niespodziewana śmierć hrabiego, a następnie wybuch  II wojny światowej zniweczyły te plany. Obecnie zamek pełni funkcję internatu Zespołu Szkół Leśnych, który wykorzystuje także pozostałe zabudowania gospodarcze kompleksu: m. in. masztalernię, garaż oraz dom ogrodnika. Całość otoczona jest urokliwym parkiem leśnym z licznymi cennymi okazami starych drzew. Niebieski szlak pieszy, kilka chwil przed dotarciem do zamku, prowadzi koło miejsca pochówku hrabiego von Hochberg.

 

CZARNKÓW – stolica tzw. ‘Szwajcarii Czarnkowskiej’, krainy na pograniczu płaskiej jak stół doliny Noteci i wysokich wzgórz morenowych. Miasto chwali się ponad 800-letnią historią, której początki sięgają neolitu. W średniowieczu krzyżowały się tu dwa ważne szlaki handlowe: z Poznania na Pomorze i z Ujścia do Frankfurtu. Pierwotnie miejsce ważnej przeprawy przez Noteć, następnie osada targowa, w XIII w. Czarnków został przekazany przez Władysława Łokietka rodowi Nałęczów (od nazwy Czarnkowa zresztą pochodzi ich późniejsze nazwisko – Czarnkowscy).

Plac Wolności to dawny rynek. Od północy zamyka go eklektyczny ratusz z poł. XIX w, od zachodniej – kościół pw. św. Marii Magdaleny. Pierwsza budowla, powstała w XII w., została zastąpiona kolejną, z 2 poł. XVI w., którą możemy podziwiać do dziś. Obecnie, po pożarze i dwóch przebudowach, jest to orientowany budynek jednonawowy z dwiema kaplicami bocznymi i dominująca wieżą, zwieńczoną wysokim, ostrosłupowym dachem. Wyposażenie barokowo-rokokowe z XVII-XIX w. Warto zwrócić szczególną uwagę na piękne, XII-wieczne kraty, zamykające kaplice, ozdobione herbem rodu Czarnkowskich – Nałęcz oraz na trumnę Adama Sędziwoja Czarnkowskiego.

Przy ul. Rybaki – neogotycki budynek z 1910 r., obecnie siedziba Starostwa Powiatowego oraz Gminy Czarnków. Nieco dalej, w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się pierwszy gród – zabudowania browaru, wytwarzającego słynne na cały kraj piwo „Noteckie”.

Z Placu Wolności w kierunku południowo-wschodnim widać punkt widokowy, oddalony o kilka minut marszu. Z niego rozciąga się piękna panorama miasta i okolic. Podobną możemy podziwiać spod „Grzybka”, stanowiącego najwyższy punkt 50-metrowej skoczni narciarskiej.

Co roku w sierpniu Czarnkowski Dom Kultury organizuje ‘Dzień Spieczonego Bliźniaka’, na którym pojawiają się bliźnięta nie tylko z całego kraju, ale także z zagranicy.

 

KUŹNICA CZARNKOWSKA – nazwa wsi pochodzi od pieca do wytopu rudy darniowej. W miejscowości, wymienianej w kronikach w poł. XV w., w 1686 r. powstał zbór ewangelicki. Warto zwrócić uwagę na pałac neoklasyczny z 1 poł. XIX w, położony na wzgórzu nad doliną, a także: gorzelnię, spichlerz, oborę oraz kuźnię z tego samego okresu. Kościół pw. św. Franciszka Ksawerego powstała w latach 20. XX w.

 

RADOLIN – wieś nad rzeką Trzcinicą, malowniczo położona na krawędzi Pradoliny Eberswaldzko – Toruńskiej, pomiędzy wysokim, morenowym wałem i płaską jak stół doliną Noteci. W wyniku rozwoju sukiennictwa Radolin w 1759 r. otrzymał prawa miejskie, odebrane w 1857 r. przez władze zaboru pruskiego. W centrum wsi zachował się rynek – obecnie w kształcie prostokątnego placu – otoczony zwartą zabudową, m. in. domami z XIX w. Kościół poewangelicki.

 

TERESIN – wieś o zabudowie ulicówki. Kilka starych domów, w tym ponad 200-letni budynek o konstrukcji szachulcowej oraz dzwonnica z 1827 r.

 

TRZCIANKA – miasto na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pradoliny Noteckiej, atrakcyjnie położone wśród czystych jezior i lasów, obfitujących w grzyby i jagody. Korzystnie położona na przecięciu średniowiecznego traktu i dróg lokalnych (stąd pierwotna nazwa: Rozdróżka), zyskała na znaczeniu na pocz. XVII w. za sprawą rozwoju produkcji sukienniczej. W 1731 r. król Polski August III nadał Trzciance prawa miejskie, które zachowała do dziś. W Trzciance warto zobaczyć  neobarokowy kościół św. Jana Chrzciciela z lat 1914-1917 z ciekawym, barokowo-rokokowym wyposażeniem wnętrza, neogotycki budynek poczty z 1893 r., park pałacowy z XVIII w. przy ul. Tetmajera, siedzibę urzędu miasta i gminy, znajdującą się w budynku, zaadaptowanym na ratusz w 1850 r. oraz Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka. W parku na Placu Pocztowym (kiedyś: Armii Czerwonej) do dziś zachowało się mauzoleum żołnierzy radzieckich, zbudowane w miejscu, gdzie kiedyś stał kościół ewangelicki. Zaraz obok – fontanna z rzeźbą sarenki, symbolu miasta.

 

ŁOMNICA – neogotycki kościół Matki Boskiej z 1831 r., pierwotnie ewangelicki, od 1945 r. katolicki. Budowla jednonawowa z wieżą, ozdobioną blendami i fryzem rombowym i zwieńczoną wysokim, blaszanym hełmem. We wnętrzu – ołtarz główny z 1 poł. XIX w.

 

KĘPA – dawna osada młyńska. Murowany, neogotycki kościół z XIX w., pierwotnie ewangelicki, od 1958 r. – katolicki.

* Nick:
Email:
* Treść komentarza:
Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
strzalka
strzalka

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

Zadanie finansowane ze środków Unii Europejskich

w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Przygotowanie treści: partnerzy projektu Notecki Szlak Turystyczny

Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi